GoodGame-Logotype-RGB

ПРОЕКТ: 12 ОТ ЛИЦАТА НА ГЕЙМИНГА

Видео игрите, които влязоха в класната стая

Поемаме дълбоко въздух и се потапяме в необятната тема за образованието, като наш водач е журналистът и един от създателите на платформата „Майко мила“ – Красимира Хаджииванова. В това издание на „12 от лицата на гейминга“ тя успешно поставя началото на диалога и дебата за игровизацията на образователната система в България, заедно с главния ни герой – експертът в Коалицията за медийна грамотност и част от екипа на първата българска мобилна образователна видео игра – Иглика Иванова. Ще бъдат ли интегрирани все повече видео игри в училище и какви са резултатите от този процес, чуйте от разговора:

Play Video

Какво представлява процесът, в който едно дете започва да се пали по видео игри? Това е един от първите въпроси, които задава Красимира, поради притеснението на повечето родители, че „детето ще се превърне в блед възрастен, който стои по цял ден вкъщи пред екрана, зад спуснати щори и няма социален живот“. Вярваме, че отговорът, който следва ще ви е интересен.

„Игрите са изключително социално занимание, такава е тяхната природа. Те имат много силно общностно начало. Паралелно протичат различни процеси – преживяването в самата игра, това да го споделиш с други хора, да обменяш идеи, стратегии, да споделяш за нея. Процеси, които до голяма степен са фокус на образованието – да научи децата да разказват за книгите, които са чели, да умеят да се изразяват, да артикулират ясно идеи и аргументи. Това може да бъде постигано по много забележителен начин с игрите, защото независимо, че десет деца играят една и съща видео игра, те имат свое собствено преживяване, всеки се е сблъскал по различен начин с някаква трудност. Чрез изобретателност е намерил решение. Те разказват и това е наистина социално и ценно“. 

Magnifying Glass

Повече за Иглика:

В ерата на интернет клубовете и интернет залите Иглика се пали много бързо по видео игри като  Heroes of might and magic III, Diablo II, Quake Arena. Това е първия ѝ контакт с гейм индустрията. След това попада в медийния сектор, от където продължава да се интересува от нея. Наблюдава развитието и експанзията на гейм индустрията вече повече от две десетилетия, а през последните няколко години работи за широкото разпознаване и утвърждаването на видеоигрите като нещо много повече от комерсиален продукт, създаден за да забавлява.

  • През 2018 г. завършва магистърска програма „Е-Европа“ с магистърска теза на тема „Ролята на видеоигрите за развитието на медийната грамотност“;
  • Продължава академичното си развитие като докторант в катедра „Европеистика“ на СУ „Св. Климент Охридски“
  • Иглика Иванова е част от екипа, който интегрира първата мобилна видео игра за ученици в начален курс на обучение, разработена изцяло в България – „Космически патрул“.
  • От началото на 2020 г. участва активно в разработването на образователни ресурси, в осъществяването на инициативите и кампаниите на Коалицията за медийна грамотност, поддържа сайта Gramoten.li

ОТ РАЗГОВОРА ЩЕ НАУЧИШ ОЩЕ:

  • Има ли тенденция при децата да предпочитат да са физически изолирани и да играят продължително видео игри;
  • Има ли склонност към зависимост към видео игри или склонност към всякакви зависимости. И това функция на видео игрите ли е или на човека;
  • Скрийн тайм – или времето, което децата прекарват пред екрана;
  • „Космически патрул“ – първата кооперативна мобилна игра, интегрирана в български училища;
  • Световните добри практики за игровизация на образованието;
  • Как видео игрите развиват критичното мислене и меките умения. 

Според наблюдения и проучвания на Иглика и нейния екип – децата се учат как да се съсредоточават, да развиват амбиция да се справят по-добре, развиват състезателен дух. Повишават своята креативност и въображение, докато влизат в различни роли и измислят сюжети.

„Надявам се така да се развива образованието, че видео игрите и ученето, основано на такъв тип преживяване, да се интегрира все повече, за да могат децата да преодолеят препядствията и да се реализират успешно след като излязат от образователната система“.

ОЩЕ ПОЛЕЗНИ ЛИНКОВЕ:

 

“Космически Патрул” в Google Play и Apple Store:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kvaba.spacepatrol

https://apps.apple.com/bg/app/space-patrol-co-op-adventure/id1535199901

 

Допълнителни препратки:

https://gramoten.li

https://www.wheels.org/spacewar/stone/rolling_stone.html

http://games.eun.org/upload/gis-synthesis_report_en.pdf 

TDB-Triangle

Проект на...

Ако геймингът и знанието са близки до сърцето ти, запиши се за нашия нюзлетър, за да бъдеш информиран за бъдещи проекти и кампании в подкрепа на смислени каузи!