Бизнесът с видео игри в България – Мисия Възможна
Дълги нощи в игра на видео игри след работа и викове от съседната стая, в резултат на поредния хедшот в играта CS. Това са началните крачки в създаването на първата българска видео игра “Цар: Тежестта на короната“ преди повече от две десетилетия. Тази история Габриел Добрев – съосновател и главен изпълнителен директор на Haemimont Games, е разказвал неведнъж, затова ние ще го представим в една малко по-различна светлина с помощта на главния редактор на HiComm – Никола Папукчиев. Ще погледнем напред и ще си поговорим за бизнес възможностите за създаване и развитие на видео игри в България. И ти ли искаш да опиташ? Чуй съветите от кухнята в това издание на „12 от лицата на гейминга“!
Повече за Габриел:
„В България хората имат вътрешното убеждение, че тук не може да стане нищо хубаво. Това е страхотна бариера. Когато нещата станат трудни и се наложи да се направят компромиси, просто се отказваме. Основната ми работа е да казвам на хората – спокойно, това ще стане и ще стане добре.“
По последни данни, гейм студиата в България, които активно се занимават със създаването на видео игри, са около 50. Повечето от тях са малки, с не повече от 10 служители, но има и примери за по-големи компании като „Haemimont Games”, които ангажират над 70 българи в най-конкурентния развлекателен сектор – този на видео игрите.
По думите на Габриел, място за нови компании, разработчици на видео игри има, но трябва да са подготвени да се сблъскат с голяма конкуренция.
ОТ РАЗГОВОРА ЩЕ НАУЧИШ ОЩЕ:
- Какъв е бизнес моделът на „Haemimont Games” и защо усещат натиск от сектора да се разрастват.
- Колко е важно да изградиш креативна среда за работа и сплотен екип?
- Има ли недостиг на подготвени кадри и какво търсят в кандидатите за работа?
- Задължителен ли е пъблишърът за успешно управление на студиото и популяризирането на продуктите?
- Exit-а ли е единственото печелившо решение?
- Каква е разликата в това да създаваш видео игри в България и по света?
„Първо мога да кажа, че разликите в заплащането на труда в България ни е позволило да направим много грешки, които да не ни убият. Това, обаче, което през годините ни е пречело най-много е, че няма хора, които имат опит в създаването на видео игри в България. Това ще се промени с времето“.
Кога идва моментът, в който числата излизат и удоволствието от създаването на видео игри придобива друг облик и се превръща в бизнес с приход, в който има и печалба? И как да използваме успешно инструмента OPM (Operational performance management) в превод на Габриел Добрев – other people’s money, ще научите от разговора.
Проект на...
Ако геймингът и знанието са близки до сърцето ти, запиши се за нашия нюзлетър, за да бъдеш информиран за бъдещи проекти и кампании в подкрепа на смислени каузи!